Som en del av Diadroms Diagnostic System Development team kommer du att ha möjligheten att arbeta med innovativa tekniker och koncept inom vårt fokusområde Autotech, framförallt inom fordonsindustrin.
Teamen består av systemutvecklare, främst inom back-end och full-stack-utveckling, och programmeringsspråk såsom C#, Java, JavaScript/TypeScript och Python är vanligt förekommande för att utveckla de diagnostiklösningar vi arbetar med. Vi har medarbetare på alla erfarenhetsnivåer och det breda spektrumet av erfarenheter gör att vi kan sätta samman effektiva team som kan lära av varandra.
Som konsult inom Diagnostic System Development kommer du att arbeta med kunder inom automotive, aftermarket, manufacturing, IT, R&D, inklusive Volvo Cars och AB Volvo. Beroende på uppdrag finns det möjlighet att jobba både in-house från vårt kontor på Första Långgatan i Göteborg, ute hos kund eller remote. Vilket alternativ som är möjligt beror på projektets behov och kundens önskemål.
Inga matchande jobb
Connecta med oss och håll dig uppdaterad om nya jobb.
Är du vår nästa kollega?
Diadrom gör en sak, och har gjort den sedan 1999: vi får komplexa, mjukvarudefinierade maskiner att berätta vad som är fel på dem. Vår mjukvara rullar i över 250 000 serieproducerade fordon och har varit i försvarstjänst sedan 2012 — och den byggs av människor som du.
Våra kunder bygger högteknologiska produkter där inget funkar förrän allt funkar. Vårt jobb är diagnostiken som gör dem mätbara, testbara och spårbara — för förbättrad säkerhet, livskvalitet och miljö. På riktigt, inte som slogan.
Hos oss jobbar du i varierande uppdrag — hos kund eller i egna produktprojekt in-house i Göteborg. Kulturen är familjär på riktigt: nära mellan kollegor och ledning, och nära till skratt.