Som en del av Diadroms Diagnostic System Engineering team får du arbeta med spännande tekniker och koncept inom framförallt automotive. Vårt fokusområde Autotech ger möjlighet till innovativt arbete och att bidra till branschens framtid.
Teamet inkluderar roller som Embeddedutvecklare i C eller C++, System Engineer med kravhantering och arbeta i Python eller MATLAB och DevOps Engineers i Python. Hos Diadrom uppskattar vi mångfald och kunskapsdelning, vilket skapar effektiva team med individer på olika erfarenhetsnivåer.
Som Diagnostic System Engineering konsult hos Diadrom får du möjligheten att arbeta med en stor variation av kunder i vår portfölj, till exempel Volvo Group, Volvo Cars, CEVT och HaleyTek, vilket beror på gruppering och projektbehov hos kund. Beroende på uppdrag kan du arbeta på plats på vårt kontor på Första Långgatan i Göteborg, hos kund eller remote. Det är framförallt behov i projekt och av kund som styr detta.
Inga matchande jobb
Connecta med oss och håll dig uppdaterad om nya jobb.
Är du vår nästa kollega?
Diadrom gör en sak, och har gjort den sedan 1999: vi får komplexa, mjukvarudefinierade maskiner att berätta vad som är fel på dem. Vår mjukvara rullar i över 250 000 serieproducerade fordon och har varit i försvarstjänst sedan 2012 — och den byggs av människor som du.
Våra kunder bygger högteknologiska produkter där inget funkar förrän allt funkar. Vårt jobb är diagnostiken som gör dem mätbara, testbara och spårbara — för förbättrad säkerhet, livskvalitet och miljö. På riktigt, inte som slogan.
Hos oss jobbar du i varierande uppdrag — hos kund eller i egna produktprojekt in-house i Göteborg. Vi är ett högpresterande team med kort väg mellan kollegor och ledning, och nära till skratt.